dnes zavřeno
info@zahradnictvikyvala.cz
Tel.: 571 633 084

Vysazování a pěstování vinné révy
Výsadba sazenic vinné revy se podstatně liší od výsadby keřů a stromků,proto jí věnujeme patřičnou pozornost. Révové keře rostou na stejném místě při řádném ošetřování 30 i více let.

Vysazovat můžeme na podzim od konce října do konce prosince(půda nesmí být zamrzlá)nebo na jaře po rozmrznutí a oschnutí půdy do poloviny května. Kontejnerované sazenice můžeme vysazovat celý rok!!!  

 

Výsadba

Před výsadbou zvolíme vzdálenost jednotlivých keřů od sebe 90-150cm, podle způsobu vedení.

Připravíme si jamku pro výsadbu o rozměrech 40 x 40cm a hloubce 50 cm,dno jamky dobře prokypříme , dáme několik lopat dobré orníce a rozleželého kompostu. Do jamky můžeme poté nasypat i hnojivo na vinnou révu.

Sazenici vyklopíme z kontejneru a vložíme do jamky a zasypeme, tak aby byl kořenový bal zaroveň s vrchem okolní zeminy. Pozor, aby jste sazenici nedali hlouběji. Poté sazenici důkladně zalijeme. 

K takto připravené sazenici vložíme jako oporu bambusovou (nebo jinou) opěrnou tyčku a révu vyvazujeme. Při intenzivním očetřování mohou výhony sazenic již v prvním roce narůst do délky 1-2 m. z takového výrůstku je pak možné vytvořit v následujícím roce kmeny vysoké 80-90 cm. V této výšce je poté možné vytvořit tažně, které nám ponesou úrodu.

 

V každém případě je třeba udělat minimálně tyto úkony:

  • Řez a vyvázání keře – dělá se brzy na jaře (leden až únor).
  • Ochrana proti přezimujícím chorobám a škůdcům (březen).
  • Zelené práce – odstraňování letorostů, které keř zahušťují, odstraňování zálistků, zakracování porostu, který přečnívá nad opěrný kůl (během vegetace).
  • Kypření a odplevelování půdy nebo mulčování (během vegetace).

 

Ochrana rostlin

V průběhu vegetace mladé výsadby je nutné chránit proti plísni révové a padlí. K tomu slouží např. Kuprikol, Kumulus, Cabrio Top, Dynali.

Do všech postřiků přidáváme listová hnojiva. Dobré zkušenosti jsou s hnojivem WUXAL SUPER

 

Řez révy vinné

připravuje se....
Zahradnictví Kývala Nad Zahradnictvím 360
756 63 Krhová

Tel: +420 731 44 32 32