dnes zavřeno
info@zahradnictvikyvala.cz
Tel.: 571 633 084

Jak vysazovat a pečovat o kanadské borůvky
Jak správně vysazovat


Kanadská borůvka je rostlina, která vyžaduje kyselé prostředí a proto je třeba ji takové prostředí prvně vytvořit. Při výsadbě kanadské borůvky nejprve vykopejte dostatečně velkou jamku. Stávající (vykopanou zem) je nutné odstranit a nahradit ji kvalitní rašelinou (Ph 4,5 - 5) - toto určitě nepodceňujte, protože kvalitní rašelina je předpoklad uspěchu při pěstování kanadských borůvek.

Doporučujeme, aby velikost vykopané jamky byla alespoň 3x vetší nez je stávající bal rostliny. Optimální šířka by měla být okolo 1 metru a hloubka cca 0,5m. Do takto vytvořené jamky vsypeme rašelinu (podle vlastních zkušeností se do takové jamky vejde 75 a 100l rašeliny) a popř. speciální hnojivo pro kanadské borůvky. Kanadské borůvky mají plytké kořeny a mají rády vzduch u kořenů a proto je vhodné rašelinu nezarovnat s terénem, ale udělat mírny kopeček. Doprostřed poté vysadíme danou rostlinu.

Po vysadbě je nutné rostlinu a rašelinu pořádně prolít vodou. Pokud dodržíte daný postup, určitě se brzy dočkáte chutných, kvalitních  as ladkých plodů (z vlastní zkušenosti).


Pěstování v květináči


Kanadská borůvka se dá bez problému dlouhodobě pěstovat i v květináči. Postup je stejný jako při výsadbě do volné půdy. Doporučená velikost (a máme to vyzkoušené) je 30l kontejner. Pří pěstování v kontejneru je důležitá pravidlená zálivka a hnojení. Hnojit je nutné pouze speciálním hnojivem pro kanadské borůvky nebo jiným s nízkým Ph! Nepoužívejte klasická hnojiva na okrasné dřeviny!!!


Příklad úspěšného pěstování borůvek v květináči (je možné shlédnout přímo u nás v zahradním centru).Jak se starat o kanadskou borůvku?


Na jaře je nutné kanadskou borůvku nastartovat. Nejvíce se nám osvědčila kombinace granulovaného hnojiva na kanadské borůvky a OKYSELOVAČE - speciální hnojivo, které upravuje kyselost půdy a snižuje Ph. Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně - na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu.

U starších rostlin je vhodné vyřezávat staré letorosty, které již neplodí nebo plodí nekvalitně. Jedná se hlavně o staré dřevnaté větve. Ty vyřežeme, protože rostlinu jen oslabují a necháme jenom loňské letorosty, které budou bohatě plodit.

Zahradnictví Kývala Nad Zahradnictvím 360
756 63 Krhová

Tel: +420 731 44 32 32